Čtvrtek, 2 února, 2023
aktualne

Odboráři chystají protesty

Odboráři nevylučují ani generální stávku.
Odboráři plánují na duben a květen tři velké protestní mítinky v Košicích, Žilině a Trnavě, které by měly přimět vládu přijmout řešení ke zlepšení situace občanů. Pokud jejich požadavky nebudou splněny, nevylučují ani prohlášení generální stávky. Informoval o tom na středeční tiskové konferenci předseda rady Odborového svazu KOVO Emil Machyna.

Důchodový strop a jiná témata
K odborářům se přidala i Jednota důchodců Slovenska a Asociace slovenských lázní. První protest bude 21. dubna v Košicích, 30. dubna v Žilině a poslední by měl být 7. května v Trnavě.

„Pokud to nepomůže, máme připravený den, kdy si lidé nalepí nálepku podporuji generální stávku,“ řekl Machyna. Nevyloučil ani ostrý hodinový a později celodenní generální stávku. „Chci vyzvat lidi, aby se zapojili, neboť jediné, čeho se bojí vláda, je rozzlobenost lidí,“ dodal Machyna.

Odboráři chtějí s vládou jednat například o důchodovém stropu, příplatcích za noční změny či o kompenzaci rostoucích nákladů na potraviny či energie. Jednota důchodců Slovenska zase požaduje tříprocentní mimořádnou valorizaci důchodů a vládou navrhovaný přesun termínu 13. důchodu na léto nepovažuje za kompenzaci rostoucích životních nákladů. \“Pokud dostaneme 13. důchod v červnu nebo v červenci, budeme požadovat 14. důchod,\“ uvedla pověřená předsedkyně Jednoty důchodců Slovenska Valérie Pokorná.

Tři krize
Prezident Konfederace odborových svazů SR Marián Magdoško konstatoval, že Slovensko zasáhly najednou tři krize. Migrační, energetická a doznívající pandemická. \“Náš pohled a pohled občanů je takový, že vláda nedělá absolutně nic pro to, aby snížila sociální dopady na skupiny obyvatel,\“ řekl Magdoško. Premiér Eduard Heger (OLANO) měl podle Magdoška dávno seznámit na jednání tripartity sociálních partnerů s připravovanými kroky vlády. Informace od ministra práce Milana Krajniaka (Jsme rodina) označil za nedostatečné.

Machyna dodal, že věří, že lidé na shromáždění přijdou a podpoří požadavky. „Věřím tomu, že budeme úspěšní a že nastartujeme občanskou společnost. Nestačí mluvit a psát, ale přijít. Za to, co si myslíme, že je správné, i zabojovat,“ dodal Machyna.

pr článek

Další články autora