Čtvrtek, 2 února, 2023
aktualne

Budoucnost Opelu zůstává nejistá, GM ho už prý nechce prodat

Budoucnost Opelu zůstává nejistá: Naděje na rychlé rozhodnutí o budoucnosti německé dcery amerického General Motors (GM) ztroskotala. Současně se šíří zvěsti, že GM už Opel nechce prodat. Zpráva uvedla členy podnikové rady, která je představitelkou zaměstnanců vůči vedení, a odborářů do bojové nálady.
„Známe plány GM. Říkají jasně a přesvědčivě: Zavřít závody v Antverpách, Bochumě a prodat kapacitu v Eisenachu,“ uvedl to pro dnešní vydání deníku Berliner Zeitung předseda závodní rady firmy Opel Klaus Franz. Dodal, že „pokud to nelze prodat, je třeba to zavřít“. Osazenstvo Opelu chce proti takovému postupu bojovat všemi prostředky. Podle německé agentury DPA se má dnes představitel GM John Smith setkat s manažery Magny, která je jednou ze dvou možných zájemců o Opel. Představitelé německé spolkové vlády a spolkových zemí by se měli v pátek (28.8.) setkat s manažery GM, které zřejmě povede John Smith. Zda se podaří prodat GM ještě před německými parlamentními volbami, které se budou konat 27. září, to není jisté. Uvedl to účastník setkání německých představitelů, které se uskutečnilo se Smithem v úterý (25.8.).

Zdroj řekl, že v diskusi o prodeji Opelu nedošlo k žádnému posunu vpřed. Německý spolkový ministr hospodářství Karl-Theodor zu Guttenberg odmítl ukvapené rozhodnutí. „Jednáme dál. Podstata má přednost před časovým tlakem,“ uvedl to na jedné akci v Chemnitzu a dodal, že prostředky nejsou ještě vyčerpány, na časový tlak není třeba brát ohled. „Pokud bychom to chtěli stihnout před spolkovými volbami, bylo by to cynické“, uvedl ministr. Setrvání Opelu v GM není podle něj moc reálné. Opel by stál GM totiž příliš mnoho peněz. GM chce svou zdržovací taktikou zřejmě dosáhnout, aby se německá spolková země a vlády spolkových zemí vzdali favorizování kanadsko-rakouské Magny. GM dává přednost plánu belgického finančního investora RHJ International, který by měl po ozdravení Opelu kapacity prodat zpět Američanům. GM má v pokeru o Opel ve správcovské společnosti, která nyní řídí jeho německou dceru, silnou pozici. Konečně rozhodnutí Němců v řídícím orgánu, kteří by chtěli Opel prodat, může blokovat ještě několik měsíců. Informovala o tom agentura DPA.

pr článek

Další články autora