Úterý, 16 dubna, 2024
aktualne

Déšť způsobil komplikace

Stále platí upozornění na nebezpečí vzniku a šíření vlhkomilných houbových chorob, tedy různých druhů plísní (peronospor), chrastavitostí, antraknóz, septorií, hnilob či fuzarií.

Let obaleče jablečného je stále výrazně nízký, v podstatě pod úrovní hospodářské škodlivosti. Po očekávaném oteplení koncem 22. týdne lze očekávat zvýšení jeho aktivity včetně kladení vajíček.

Z toho důvodu upřesňujeme termín ošetřování přibližně o týden později oproti minulé zprávě po 8. červnu přípravky na bázi inhibitorů tvorby chitinu – Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC pro 1. signalizační pásmo (okres , Komárno a jih okresů Galanta, Šaľa a Nové Zámky). Pro 2. signalizační pásmo ohraničené přibližně okresy Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce bude tento termín přibližně o tři až pět dní později.

Vzhledem k tomu, že oteplení nebude s největší pravděpodobností delší a výrazné, termíny pro ostatní oblasti Slovenska zatím nestanovujeme. Termín ošetřování druhou skupinou přípravků proti vylíhnutým housenkám je ještě o dalších osm až deset dní později.

Pro ty pěstitele, kteří chtějí minimalizovat chemickou ochranu, dáváme do pozornosti sledování četnosti nakladených vajíček az nich vylíhlých housenek, protože chlad a déšť soustavně omezují jejich životnost a potenciální líhnutí. Proto není vyloučeno pěstování nečervavého ovoce i bez použití chemických přípravků na ochranu rostlin.

Podobně ovlivňuje nynější počasí i na mandelinku bramborovou. Při ní je také pozorován výrazný pokles aktivity a četnosti. Proto je třeba vhodný čas postřiků co nejlépe určit, zejména z důvodu skutečné ochrany před jejich škodlivostí.

Jelikož většina plodů jabloní a hrušek, ale i broskví a meruněk jeví stoupající příznaky strupovitosti, připomínáme pravidelnou ochranu proti ní hlavně na jádrovinách.

Vinohradníky kromě hrozící peronospory trápí i lokální ničivá krupobití. Po nich se doporučuje k záchraně alespoň jakékoli listové plochy co nejranější ochrana přípravky s obsahem měďnatých sloučenin nebo s obsahem účinné látky folpet ve spojení s listovými hnojivy. Upozorňujeme však na použití dusíku v co nejnižší možné dávce, aby se předešlo případnému sprchání během kvetení.

Pro podporu dobrého kvetení se v takových případech doporučuje kombinace dusíku společně s molybdenem a borem. Před kvetením bude potřebná paušální ochrana i proti padlí.

pr článek

Další články autora