Čtvrtek, 2 února, 2023
aktualne

Limitním termínem pro zlevnění plynu je 1. leden, MH by již rozhodlo

Pokud by o cenách plynu pro koncové spotřebitele rozhodovalo ministerstvo hospodářství, k jejich snížení by už určitě došlo. Po dnešním výjezdovém jednání vlády to uvedl šéf resortu Ľubomír Jahnátek s tím, že limitním termínem zlevnění plynu je pro něj 1. leden příštího roku.
Reagoval tak na dnešní rozhodnutí Úřadu pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO), který pro formální nedostatky, neefektivnost navrhovaného snížení ceny plynu a předpoklady dalšího vývoje cen zamítl návrh Slovenského plynárenského průmyslu (SZP) na zlevnění plynu pro domácnosti přibližně o 0,5 %.

Podle Jahnátka se během letošního roku vytvořil prostor pro výraznější pokles cen plynu a tuto skutečnost by měl zohlednit i regulátor při svém dalším rozhodování. „Dojde podle mě k silnějšímu poklesu než o těch 0,5 procenta, které dalo SZP, což zřejmě nevyhovuje ÚRSO,“ konstatoval ministr hospodářství. Ministerstvo hospodářství má vlastní názor, jak velké by toto zlevnění mělo být, dokud však nedojde k dohodě s regulačním úřadem, nebude podle svého šéfa dělat mediální tlak na jeho rozhodování. „Musím to nechat na ÚRSO, to je jediné oprávněné mluvit o výsledných cenách,“ dodal Jahnátek.

SZP v reakci na rozhodnutí regulačního úřadu uvedl, že bude důsledně analyzovat důvody, pro které byl jeho návrh zamítnut. Své úsilí však zaměří především na přípravu návrhu regulovaných cen za dodávku zemního plynu pro domácnosti na rok 2010. Ty jsou přitom v současnosti na úrovni z ledna 2006. „Na rozdíl od sousedních zemí cena zemního plynu pro domácnosti se nezměnila od roku 2007, a to ani v době, kdy v důsledku kulminace cen ropy v létě 2008 výrazně vzrostla nákupní cena zemního plynu z Ruska,“ zdůraznili ve svém oficiálním stanovisku plynárny.

pr článek

Další články autora