Čtvrtek, 2 února, 2023
aktualne

Příští rok mohou ceny elektřiny a plynu vzrůst o 80 až 100 procent, upozorňuje regulátor domácnosti

Tržní ceny energií jsou v současnosti extrémně vysoké a velmi nestabilní.
Při pokračování současných úrovní tržních cen energií mohou ceny elektřiny a plynu pro regulované odběratele (domácnosti) v roce 2023 vzrůst o 80 až 100 % oproti současnosti, v případě tepla o více než 40 %. Informoval o tom mluvčí Úřadu pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO) Radoslav Igaz.

Elektřina z memoranda
Zlevněná elektřina z memoranda se Slovenskými elektrárnami, a. s., může podle jeho informací zásadně minimalizovat dopady tržních cen na domácnosti v případě elektřiny, avšak v případě plynu obdobný cenově přiměřený zdroj zemního plynu absentuje.

Vysvětlil, že současné extrémně vysoké a velmi nestabilní tržní ceny energií jsou pod vlivem řady bezprecedentních geopolitických faktorů, jako jsou například otázky kolem dodávek zemního plynu z Ruska do EU či vliv vojenské agrese Ruska na Ukrajině na globální ekonomiku.

„Trhové ceny energií jsou v současnosti extrémně vysoké a velmi nestabilní, což vnáší vysokou míru nejistoty do odhadů budoucích cen energií. Při pokračování současných úrovní tržních cen elektřiny a plynu budou regulované ceny pro zranitelné odběratele výrazně vyšší než v současnosti,“ řekl předseda ÚRSO Andrej Juris.

Nestabilní ceny
Uvedené odhady podle něj vycházejí ze současně známých úrovní tržních cen energií, které jsou velmi nestabilní. Z toho důvodu je třeba považovat výše uvedené za ilustrativní odhad dopadů, který indikuje možný vývoj regulovaných cen energií na příští rok.

Juris dodal, že skutečné dopady na odběratele budou známy v závěru letošního roku po implementaci memoranda se Slovenskými elektrárnami a po ukončení relevantních cenových řízení. Úřad bude v nejbližším období důsledně zkoumat způsobilost nákladů a přiměřenost zisků regulovaných subjektů a využije všech dostupných prostředků k minimalizaci dopadů na regulované odběratele.

pr článek

Další články autora